‘Netanyahu bölgeyi savaşa sürüklüyor’

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Fidan, “Biz İsrail’in Gazze’de işlediği suçların bölgesel bir çatışmaya dönüşme riski barındırdığını baştan itibaren ifade etmiştik. Geçtiğimiz hafta sonu yaşananlar, bölge dışı ülkelerin de dahil olduğu bir savaş ihtimalinin çok uzak olmadığını hepimize bir kez daha gösterdi.  Bu risk halen devam ediyor. 13 Nisan’da yaşananlar bizim için çok önemli dersler ortaya koymakta. Birinci olarak uluslararası hukuk herkes için bağlayıcıdır. İkinci olarak, Netanyahu’nun iktidarda kalabilmek için bölgemizi bir savaşa sürüklemeye çalıştığı aşikardır. Üçüncüsü ve en önemlisi yaşanan olayların temelinde Gazze’de İsrail tarafından uygulanan şiddet ve zulüm yatmakta. Mağdur olan ne İsrail ne de İran’dır. Mağdur olan Gazze halkıdır. İsrail’in BMGK’nın 2728 sayılı kararını ve Uluslararası Adalet Divanı’nın aldığı ihtiyati tedbirleri harfiyen uygulaması şarttır” dedi. 

Haniye ile görüştü  

Türkiye ve Katar’ın Hamas’la sağlıklı ilişkisi olan ender ülkelerden ikisi olduğuna dikkat çeken Fidan, “Hamas Siyasi Büro Lideri Sayın Haniye ve Siyasi Büro’nun diğer yönetici ekibiyle yaklaşık üç saatlik bir görüşmemiz oldu. Kendilerine hem taziyelerimizi hem de Cumhurbaşkanımızın selamlarını ilettik” dedi.  

Batı’da iki devletli çözüm fikrini desteklemek isteyen birçok aktörün Hamas’la ilgili endişelerinin olduğunu gördüklerini aktaran Fidan, “İsrail kaynaklı propagandanın Hamas’ı bir ulusal direniş hareketi olarak göstermekten daha ziyade, DEAŞ gibi terörist örgüt olarak nitelendirme çabalarının Batı’da ve uluslararası kamuoyunun bazı aktörleri nezdinde makes bulduğunu görüyoruz. Hamas’la yaptığımız görüşmelerde bu türden algıların giderilmesi için, kendilerinin özellikle iki devletli Filistin devletine giden çözüm içerisinde ne türden görüşleri var, bunları açık şekilde ifade etmeleri gerektiği konusunda görüş alışverişinde bulunduk” dedi.  

Fidan, Hamas’ın 1967 sınırları içerisinde kurulacak olan bir Filistin devletini kabul ettiğini söyledi. Haniye’nin hafta sonu Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek üzere Türkiye’ye gelmesi bekleniyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir